SPONSOR

Yatırım Danışmanlığı Nedir?

Karşılığında herhangi bir maddi menfaat temin etmek suretiyle, müşterilere sermaye piyasası araçları ile bunları ihraç eden ortaklık ve kuruluşlar hakkında ve sermaye piyasası ile ilgili diğer konularda yönlendirici nitelikte yazılı veya sözlü yorum ve yatırım tavsiyelerinde bulunulması faaliyetidir.

Yatırımcının Dikkat Etmesi Gerekenler:

  • Hızlı kar imkanı için çok acele yatırım yapmanızı söyleyen beklenmedik telefon, mektup veya tanımadığınız   bir kişinin ziyaretinde çok dikkatli olun.
  • Kısa zamanda yatırımınıza yüksek getiri verileceği veya paranızın iki katına çıkarılacağı gibi sözlere şüphe ile bakın.
  • “Yarın çok geç olacak” veya “altın fırsatın avantajından faydalanmak isteyenlerin uzun bir bekleme listesi oluşturduğu,  bunun için çabuk davranmak gerektiği” gibi sözlerle baskı yaparak para talep edenleri geri çevirin
  • Yatırım öncesinde, ilgilendiğiniz yatırım aracı ve şirketle ilgili izahname, halka arz belgesi, mali tablolar veya   benzer dökümanları sorun. Sonra belgelerde küçük yazılar ile yazılmış şeyleri dikkatlice okuyun ve herhangi bir sey  imzalamadan önce şartları doğru olarak anladığınızdan emin olun.
  • Herhangi bir tereddütünüz olursa, bir taahhüte girmeden önce avukatınızın veya yatırım danışmanınızın görüşünü alın.
  • Yaptığınız yatırımların, yani alınan hisse senetlerinin Kurul’a kayıtlı olan senetler olmasına dikkat edin. Bölgenizde  yerel gazetelerde ilan vererek veya Kurul’a kayıt yaptırmadan senetlerini satan şirketlere kesinlikle ortak olmayın.